1/5 - (1 امتیاز)

گریتینگ را بنا بر نیاز می توان در سه نوع با مشخصات فنی تسمه در تسمه، تسمه در نیم تسمه و تسمه در میلگرد یا چهارپهلوی تابیده، طراحی و تولید کرد. که معمولا برای ساخت راه پله ها، پاگرد و پوشش کانالهای انتقال آب و فاضلاب از نوع تسمه در تسمه استفاده می کنند و بیشترین کاربرد صنعتی، از نوع میلگردی می باشد.

اما در بین تمام موارد ذکر شده، امکان طراحی و انتخاب تسمه مضرس نیز وجود دارد. بیشترین کاربرد گریتینگ مضرس در مکانهای مرطوب و روغنی بوده که باعث جلوگیری از ایجاد لغزندگی در سطح شده و خطر از دست دادن تعادل اپراتور را از بین می برد.

بنا بر نیاز می توان فقط تسمه باربر و یا هر دو تسمه طولی و عرضی (تسمه رابط) را از نوع مضرس دندانه دار انتخاب کرد. همچنین در نوع تسمه در نیم تسمه. البته در نوع میلگردی نیز به علت انتخاب میلگرد آجدار برای ساخت آن، میزان لغزش کمتری وجود دارد ولی بهرحال می توان تسمه باربر آن را نیز از نوع مضرس انتخاب کرد.

گریتینگ مضرس

در گذشته تسمه های آن را توسط قالب برش چندتایی و دستگاه پرس، دندانه دار می کردند که علاوه بر افزایش زمان و هزینه تولید، باعث ایجاد سطوح ناصاف و پلیسه می شد. امروزه شرکت های تامین کننده مواد اولیه با پیشرفت تکنولوژی برش و ماشینکاری تسمه های شاخه ای، می توانند متریال  مورد نیاز ساخت را نیز با همان کیفیت مطلوب به صورت آجدار در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند.

در نهایت گریتینگ تولیدی را پس از مونتاژ، جوشکاری و سنگ‌زنی، با استفاده از گالوانیزه گرم و میانگین پوشش 80 میکرون آبکاری نموده و مقاومت آن را در برابر خوردگی بالا می برند.